• Православный календарь

    Пряма трансляція богослужінь

О чем молятся перед Боголюбской иконой Божьей Матери?

У многих наших современников есть вопрос – зачем нужно молиться Богородице и святым, когда есть Христос Бог?

Почитание святых и молитва к ним является древнейшей традицией Церкви. Святые – это не посредники между нами и Христом; скорее, они наши небесные друзья, способные услышать нас и помочь своей молитвой. А Божья Матерь стоит во главе сонма святых, прославляемых Церковью.

Богородице мы молимся как нашей заступнице, ведь Она ближе всех к Богу, ради Ее просьбы Господь совершил первое чудо – в Кане Галилейской. Заступницей Ее называем, ведь Она молится за нас Христу Богу Сыну Своему. Господь слышит и молитвы святых, «потому что очи Господа обращены к праведным и уши Его к молитве их» (1 Пет. 3, 12). И уж без сомнения Господь слышит молитву своей Пречистой Матери.

Так молитва Божией Матери перед иконой «Боголюбская» содержит прошения о спасении человека от болезней и смертоносных эпидемий, стихийных бедствий – от пожаров и наводнений, от голода и нищеты, от морозов и засух. Также мы просим избавить общество от национальных и внутригосударственных распрей и от нападения агрессоров из других государств. Кроме того, путешественники просят у иконы благополучия в пути, а матери просят о здоровье своих детей, находящихся в чужой стране.

Ниже приводятся тексты молитв Божьей Матери перед Ее иконой «Боголюбская»

* * * * * * *

Тропарь, глас 1:

Боголюбивая Царице, Неискусномужная Дево, Богородице Марие! Моли за ны Тебе Возлюбившаго и рождшагося от Тебе Сына Твоего, Христа Бога нашего, подати нам оставление прегрешений, мирови мир, земли плодов изобилие, пастырем святыню и всему человечу роду спасение. Грады наша и страну нашу от нахождения иноплеменных заступи и от междуусобныя брани сохрани. О Мати Боголюбивая Дево! О Царице Всепетая! Ризою Своею покрый нас от всякаго зла, от видимых и невидимых враг защити и спаси души наша.

Кондак, глас 3:

Дева днесь предстоит Сыну, руце Свои к Нему простирающи, святый князь Андрей радуется, и с ним Русь Святая торжествует, нас бо ради молит Богородица Превечного Бога.

Молитва первая

О Пречистая Госпоже Богородице, Мати Боголюбивая, Надеждо нашего спасения! Воззри милостивно на люди сия, предстоящия с верою и любовию и покланяющияся пречистому образу Твоему: приими наше хвалебное пение сие и пролей тёплую Твою молитву о нас грешных ко Господу, да, презрев вся наша согрешения, спасёт и помилует нас. О Предивная Владычице! Покажи на нас чудныя милости Твоя: сохрани невредимы пастыри церковныя и все христолюбивое воинство. Молим Тя умиленно, избави нас от всякия скорби, настави на путь всякия добродетели и благостыни, спаси от искушений, бед и болезней, изми от нас оклеветания и распри, сохрани нас от молниеноснаго грома, от запаления огненнаго, от глада, труса, потопа и смертоносныя язвы: подай нам Твою милостивую помощь на пути в мори и на суши, да не погибнем люте. О Всемилостивая, Боголюбивая Мати! Со упованием твердым возсылаем к Тебе нашу смиренную молитву: не отрини наших слез и воздыханий, не забуди нас во вся дни жизни нашея, но всегда пребывай с нами и Твоим заступлением и ходатайством у Господа подаждь нам отраду, утешение, защиту и помощь, да выну славим и величаем преблагословенное и всепетое имя Твое. Аминь.

Молитва вторая

О Чудная и Высшая всего творения Царице Богородице, Небеснаго Царя Христа Бога нашего Мати! Услыши нас, грешных и недостойных раб Твоих, в час сей молящихся и припадающих к Тебе с воздыханием и слезами и умильно глаголющих: изведи нас от рова страстей, Владычице; избави нас от всякия скорби и печали; огради от всякия напасти и злых клевет, от неправеднаго и лютаго навета вражия. Можеши бо, о Благодатная Матерь наша, не точию от всякаго зла сохранити люди Твоя, но и всяким благодеянием снабдити и спасти; разве Тебе иныя Предстательницы в бедах и обстояниих и теплыя Ходатаицы о нас, грешных, не имамы к Сыну Твоему, Христу Богу нашему, Егоже умоли, Владычице, да, спасеннии Тобою, славим и в будущем веце Всесвятое Имя Сына Твоего и Бога нашего, купно со Отцем и Святым Духом, ныне и в безконечныя веки. Аминь.

Информационный отдел Иоанно-Златоустовского храма

Читайте также:

(5996)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *